Wybieramy projekt domu jednorodzinnego – na co zwrócić uwagę?

Wybór projektu domu jednorodzinnego nie zawsze przebiega tak sprawnie, jak byśmy chcieli. Jednak są pewne kwestie, na które wystarczy zwrócić uwagę, a wybór przebiegnie o wiele szybciej. O czym dokładnie mowa? Na co zwrócić uwagę wybierając projekt domu jednorodzinnego? Odpowiadamy!

Wielkość domu jednorodzinnego

Jedną z ważniejszych kwestii, pozostaje określenie wielkości domu jednorodzinnego. Z jednej strony projekty na duże, przestronne wnętrza wydają się kuszące, ponieważ zapewnimy sobie oraz członkom swojej rodziny sporo przestrzeni. Jednak z drugiej tak duże nieruchomości wiążą się z większymi kosztami budowy, a także z ich wykończeniem, czy eksploatacją.

Dlatego przy wyborze warto mieć to na uwadze i zawsze stawiać na projekty domów jednorodzinnych, które będą w stanie sprostać nie tylko naszym potrzebom, ale również możliwościom finansowym. Optymalny wybór to metraż, który będzie w stanie zapewnić trochę prywatności każdemu domownikowi, więc to właśnie na nich warto się skupić.

Dostosowanie do warunków działki

Projekt budynku jednorodzinnego powinien być zgodny także z warunkami panującymi na działce. Dlatego na etapie wyboru nie zapomnijmy o uwzględnieniu wymiarów działki, ponieważ w ten sposób szybko ustalimy, jaką część zajmie sam budynek i ile zostanie miejsca na budynki gospodarcze, czy ogród.

Ogólnie przyjmuje się, że budynek nie powinien zajmować więcej niż 40% powierzchni działki, a jeśli przekroczymy tę wartość, to warto rozważyć projekty na domy piętrowe. Oczywiście musimy też dopilnować, by wybrany projekt był zgodny z warunkami narzuconymi przez Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, czy z położeniem działki i domu.

Doświadczenie studia projektowego

Nie bez znaczenia pozostaje to, kto oferuje nam gotowe projekty domów jednorodzinnych. Czy jest to doświadczone studio projektowe? A może jednak wybór padł na zupełnie nową firmę, która dopiero zdobywa doświadczenie w branży? W tym przypadku im większe doświadczenie w projektowaniu domów jednorodzinnych, tym większa pewność, że nie będziemy mieli powodów do zmartwień.

Dlatego, gdy postawimy na gotowe projekty, to warto sprawdzić, z jakim studiem projektowym mamy do czynienia. Na pewno godne uwagi są najlepsze firmy z branży, które mogą poszczycić się wykwalifikowanym personelem, czy nieposzlakowaną opinią wśród klientów. W razie problemów z wyborem zawsze możemy zebrać trochę informacji i w tym zadaniu na pewno pomoże nam Internet.